loading

Insan Kazanma Sanatı


SEVDİĞİNİZ  KADAR  SEVİLİRSİNİZ…

Sevginizin büyüklüğü ne kadar? Hiç düşündünüz mü?   Ne kadar seviyorsanız o kadar sevilirsiniz! Ne güzel bir söz. Usta oyuncu  Müjdat Gezen  bir gün bana “herkes para biriktirir ben dost biriktirdim” demişti.  Sizce insan biriktirmek ne  kadar kolay ? Bu güzelliği başarmak  çoğu insanın başaramadığı sevgiyi samimiyetle sunmakla olur. İnsanlar  genellikle ilk adımı karşı taraftan bekler. Çoğunlukla böyledir. Samimiyetle her şeyimizi paylaştığımız kaç kişi var? Elimizin parmaklarını geçmiyor değil mi? Genelde böyle oluyor. Yaşamda  çok olay ve  durumlarla karşılaşıyoruz ki  bizi tüm içtenliğiyle dinleyecek, sıkıntılarımızı anlayacak, sevincimizle gurur duyacak, bizimle içindeki kıskanma dürtüsünü ortaya çıkarmadan paylaşacak kaç gerçek dostumuz var?

Özellikle büyük şehirlerde yaşıyorsanız ve belli bir statü sahibiyseniz çevrenizde pek çok arkadaşınız, dostunuz, yakınınız, ahbaplarınız olan kişiler ve  ilişkliler her zaman olur ve belli bir mesafede de geçer. Bazen paylaşmak istedikleriniz olur ancak paylaşacak kimseyi bulamazsınız ve üzülürsünüz. Kendinizi yalnız hisettiğiniz zamanlarda olabilir. Böyle durumlarda muhakkak içinizdekileri dışarı aktarın. Paylaşacak kimse yok mu? O vakit suya, ağaca, herhangi bir nesneye anlatın ki içinizde kalmasın paylaşmış olun. Çarelerin daha çok bulunduğu bu devirde insanların çoğu neden bu kadar yalnız ve çaresiz  hissediyor?  İnsanların bazıları birbirine ya çok soğuk, mesafeli  veya had bilmez olmuş durumda…Bunun sebeplerini hiç düşündünüz mü? Tüm bunların cevabı gene bizde saklı. Çalışma hayatımızda harcadığımız zamanın çok küçük bir bölümünü insanları nasıl anlayabiliriz?  Diye bunun üzerine yoğunlaştırarak kullansak belki de kendimiz için yaşamımız boyunca işimize yarayacak çok önemli farkındalık sağlayacağız.

Hepimizin bildiği gibi, insanlar sadece et, kemikten ve fizik, kimya, elektrikten   yaratılmadı aynı zamanda duygu ve düşünceleri, hisleri de var. Bir insanı başka bir insana arkadaş, dost yapan öyle hissettiren onun  duyguları, davranışlarıdır. Önemli  olan bu kaideleri fark ederek anlamaktır.

Bunlardan en önemli kaide kimseyi yargılamamak. Yargıladığımız her şey bir gün  farklı bir çehreyle karşımıza gelir. Ayrıca bize kırgın olan insanlar zincirini yaratırız. Kimseyi değiştiremeyeceğimizi hatırlayalım. Yargı ipi çekilmeye hazır bir bomba gibidir. İpi çektiniz mi anında patlar. Kıymet verdiklerimizde dahil olmak üzere etrafımızda bulunanlar teker teker giderler. İnsanların kusurları vardır. İyi tarafları da vardır ve insanoğlunun egosu  vardır. İnsanlara iyi taraflarını söylediğimizde egoları okşanır ve insanlar size doğru çekilir. Yargılamak yerine anlamaya çalışmak daha uygundur. Neden bu şekilde davranıyor? Diye düşünmek gerekir. İnsanlarla sevgi bağımızın olması, hoşgörülü olmamıza, saygılı olmamıza, had bilmemize bağlıdır. Karşımızdaki kişileri tam  olduğu haliyle kabul etmek ve anlamaya çalışmakla mümkündür. İnsanlara değer vermek ve arkadaşımız, dostumuz olduğu için mutlu olduğumuzu hissettirmek lazım  ancak dalkavukluk ve riyakarlık değil tabii ki…Samimi duygu ve hislerle söylemektir . İnsanlar doğası gereği değerli olduğunu hissetmek ister. Bu duygu  yemek, içmek kadar kişilerin ihtiyacıdır ama o kadar kolay doymaz çünkü egomuz da vardır.

Kim size içtenlikle bir iltifat etti de siz geri çevirdiniz? İnsanların bazıları söylenen sözlerin abartılmış iltifat olduğunu fark ederler ama bu  hoşlarına gider ve itiraz etmezler değil mi? Sizin de çevrenizde vardır. Çünkü egoları böylece besleniyordur.  Şöyle bir insan tanıdığınızı düşünelim.. Yapmadığı kötülük, hile  kalmamış. O kişinin dahi muhakkak iyi bir yönü vardır. O yönünü bulup beslerseniz diğer kötü yönleri de zamanla değişime uğrar. O kişilerle konuşurken iyi yönlerinden bahsedersek  karşımızdakinde  zamanla şu duygu uyanmış olur. “insanlar benim iyi taraflarımı görebiliyor” ve böylece kendine olan değerini, güvenini sağlamaya yardımcı  oluruz.  Değersizlik duygusu ve güvensizlik duygusu yüksek olan insanlar kendilerini önemli göstermek ve görmek adına hayali bir dünya kurup orada yaşayabilirler.

İnsan kazanmanın bir yolu da takdir etmek ve şevk vermektir. Güler yüzlü ve tebessümlü olmaktır. Karşı taraftan beklemeden sizin merhaba demeniz ve selam vermeniz de size insan kazandırır. Suratı asık insanların yanında kimse durmak istemez değil mi? Oysa güler yüzlü insanların yanında da durdukça durmak isteriz. Keskin sirke küpüne zarar verir. Hayatın bir oyun alanı olduğunu fark ederek yaşamak insan kazandırır.

Cömert ve bonkör olmak, yardım sever olmak da size dost kazandırır. Sevdiğiniz şeylerden verdikçe hem size çoğalarak gelmesini hem de insanlara verdiğiniz değerden dolayı sevilen ve aranan insan olmanızı sağlar. Düşünün! Pinti, menfaat peşinde koşan insanı kim sever? Böyle anılmayı kim ister? Bu şekilde hatırlanmak insanları sizden uzaklaştırır.

Bir topluma girdiğinizde size karşı ön yargılar olabilir. Siz tebessümle ve objektif görüşünüzle o topluma hitap ettiğinizde tüm görüşleri dönüştürebilirsiniz. “Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır.” Size okunu atmaya hazırlananlar da yayını yere bırakırlar.

İnsan gibi doğamıza uygun yaşamak da önemli…Çoğu insan neden yalnız? Tüm dostları, arkadaşları, sadece teknolojik bir ekranın arkasında…Acaba içlerinden kaçıyla bir kahve, çay içmişliği var? Baktığınızda etrafı kalabalıklar içinde ancak  dosta ihtiyaç duyduğunda kimsenin olmadığı yalnızlığın içinde…Teknoloji son derece güzel ve gerekli bir yaratım ve ihtiyaç  fakat bizi AN’dan alıyorsa, arkadaşlarımızdan, dostlarımızdan uzaklaştırıp sanal arkadaşlar yaratıyorsa, olduğumuz değil  olmak istediğimiz kişileri bize oynatıyorsa, drama içinde drama yaşatıyorsa o vakit bir durup düşünmek lazım. Ben kimim? Ne yapıyorum?!  Sevgimi,  sosyal paylaşım sitelerinde,  mesajla, msn, mail yoluyla söylemek yerine yüzüne ve gözlerinin içine bakarak dostluğunu hissederek söyleyeceğimiz sözlerimiz ve yüz yüze görüştüğümüz arkadaş, dostlarımız  olmalı. Ekranlardan da yazabilirsiniz ve o zaman  canlı canlı söylediğiniz sade bir “seni seviyorum. İyi ki varsın” daha anlamlı ve önemli olur.

En önemlisi ise şimdi okuyacağınızdır. Her zaman hangi şartlar altında olursanız olun doğruyu söylemeniz ve dürüst ve açık sözlü olmanızdır. Bu açık sözlü olacağım derken insanları kırıp doğruyu söyleyeceğim anlamında değildir. Yumuşak ve sevgi dolu sözlerle söylediğimiz sözler yerini bulur. Hiç kimseyi başkalarının önünde eleştirmeyin. Mutlaka söylemeniz gereken bir şey varsa yalnız olduğunuzda uslubuyla söylemelisiniz. Bunlar insan kazanmanın püf noktalarıdır. Bu basit ancak önemli kaidelere dikkat ettiğimizde çevremizde  beraber olmaktan keyif alan , mutlu  insanlar olur. Siz de aranan ve sevilen gönüllerde yeri olan bir insan olursunuz. Bunların hepsi bilginin ışığında hatırlamadır… Daima sevdiğiniz ve sevildiğiniz  bir dünyanız olması dileğimle…

Blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[]
1 Step 1

Başvuru Formu

Talep ve isteklerinizi bizlere iletmek için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Formu doğru şekilde doldurdum
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right