loading

Maskeliyken nefes almamızı nasıl kolaylaştırabiliriz?


Maske takıyoruz ve nefes alıyoruz.  Maskeliyken nefes almamızı nasıl kolaylaştırabiliriz? 

Hepimizin vazgeçilmezi ve bir organımız gibi olan maskeleri her birimiz kullanıyoruz. Bunlar bir aksesuar değil  sağlığımızı korumak için uygulamamız gereken kurallardan biri ve  aksesuar haline geldi.  Doğru maske kullanımı konusunda hepimiz uzmanlardan, medyadan nasıl kullanmamız gerektiğini biliyoruz. 

Peki maskeyi kullanırken nefes almamızı nasıl doğru yapabiliriz?

Maskenin altında da doğru nefes alma alışkanlıklarını kazanabiliriz.  

Nefes alıp vermek bir alışkanlıktır ve hepimiz bir şekilde nefes alıyoruz ancak doğru nefes alıyor muyuz? Bu belli değil. Doğru nefes almak diyaframdan alınan nefes ile olur. Şimdi size bunun çok basit bir tekniğini anlatacağım.  Doğru nefes almak için şu kuralı uygulayabilirsiniz.

Bir elinizi kalbinize ve bir elinlzi  karnınıza koyun. Bir kaç kez normal aldığınız nefesi alıp verin. 

Nefesinizi burundan alıp burundan verin. 5 e 5 ile başlayabilirsiniz.  

Sonra ağızdan alıp burundan verilir. Burundan alıp ağızdan verilir.  

Ağızdan alıp ağızdan verilir. 

Aralarda da 4 e kadar sayarak durulur.  

Maskeli iken ağızdan aldığımız nefesler özellikle gözlük takanlar için buharlaşmaya sebep oluyor dolayısıyla burundan nefes almak daha iyidir.

Diyafram nefesi alışkanlığını edinirseniz rahat edersiniz bu aynı zamanda kaygı, korku, öfke, belirsizlik, stres durumlarında da kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.  Diğer türlü kesik kesik aldığınız nefesler sizi daha gergin yapar. Dolayısıyla bu nefesleri 5 × 5 şeklinde de sabah, akşam  uygulayabilirsiniz ve zaman geçtikçe diyaframınız genişledikçe  bu sayıyı artırabilirsiniz.  

Nefesi burundan alıp burundan vermek burundan alıp ağızdan vermek ağızdan alıp burundan vermek ağızdan alıp ağızdan vermek ve aralarda da beşe kadar sayarak durmak şeklinde her gün uygulayabilirsiniz.  Kolay uygulayacağınız bir nefes tekniğidir.

Herkes uygulayabilir.

Alışkanlık haline getirip her sabah ve her akşam  yaptığınız zaman kendi nefes alışınızdaki farklılıkları, psikolojinizin günden güne iyileştiğini, bağışıklığınızın güçlendiğini, organlarınızın enerjisinin değiştiğini hissedersiniz.

Sevgiyle.

Sevgi Şahin

Davranış Bilimleri Uzmanı

Modern Enerji Eğitmeni

Blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[]
1 Step 1

Başvuru Formu

Talep ve isteklerinizi bizlere iletmek için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Formu doğru şekilde doldurdum
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right