loading

Ezber Bozan Mutluluk


Çevremdeki insanları işim gereği olan alışkanlığımdan olsa gerek bir göz atarak gözlemlerim.

Özellikle ilişki içinde olduklarıma  baktığımda  gerçekten ne ölçüde mutlular! Diye düşünürüm.

Benim yaptığım çalışmalarda gördüğüm şu; mutsuzluk zaman içinde ruhsal alandan fiziksel alana gelerek hastalık dediğimiz tahribatı yapıyor ancak o zaman insanoğlu doktora gidip çare arıyor oysa hastalık fizik bedene geldiyse bu en son aşamadır. Kendimize bir dönüp baksak, aldığımız nefese, sahip olduğumuz en küçük maddeye kadar farkında olarak  teşekkür , şükür, hamd ediyor muyum? Sahip olduklarımıza iyi ki varsınız! Diyor muyum? Ne kadar sevgi doluyum ve bunun ne kadarını dışarı yansıtıyorum?

Mutlu olmayı öğrenmek için seminerlere katılabilirsiniz. Kitaplar okuyabilirsiniz. İş uygulamaya geldiğinde oradaki öğrendiklerinizden herhangi biri sizin başka bir seçiminizle çatışıyorsa hemen terk edersiniz. Demek ki genel olanın dışında mutluluk sadece kişiye özeldir. Genel olan ise teşekkür ve şükürdür. Bunlar sizi rahatlatarak gevşemenizi sağlar ve beraberinde farklı güzel kapıları da açar.

Ruhumuzu sevgi ve aşk’la beslersek “aşk” derken ulvi olan “aşk” dan bahsediyorum. Yüce olana, yaradana ve yaratılışa sevgi besleyen insan herkesi sever önce kendini sever bu en zor olan kısımdır! Kendini sevmek…Kendini seven insan mutlu insandır. Ruhumuz da bedenimiz gibi incinmiş olabilir. Ruhu iyileştirmek için vitesi küçültmek ve biraz durup içe bakmak lazımdır. Hızlı giderken pek çok şeyi gözümüzden kaçırırız. Yavaş gidersek görme alanımız daha geniş olur. Kaçırmadan hayatı yakalarız. Ruh, beden, zihin bir bütündür. Birbirleriyle bütünlüğü devam ettikçe yaşam kalitemiz yükselir. Ruh dinginlik ister. Aynı zamanda da bütünlük ister. Ruh, zihin, beden üç enerji alanımızın da sağlıklı olması bizi mutlu kılar.

Genel anlamda mutlu olan insanların sahip olduklarına baktığımda ilk sıralarda şunları görüyorum.

-Mutlu insanların mutlaka bir veya birkaç hedefi vardır.

-Yaşamını rahat sürdürecek geliri vardır.

-İşini seven insanlardır.

-Aile içinde mutludurlar.

-Sevgi ve şefkat dolu olurlar.

-Kendine özgüveni olanlar.

-İhtiyaç sahiplerine yardım etmeyi alışkanlık haline getirenler.

-Cesaretle zor denilen durumların üstüne gidebilenler.

-Yaratıcı olanlar, çözüm üretenler.

-Mizah duygusuna sahip insanlar.

-Umudu olanlar.

-Hayatın keyfini sürecek birlikteliği olanlar.

-Olanı olduğu gibi kabul edenler, hoşgörü sahibi olanlar.

-Teşekkür eden, şükür eden insanlar.

-Kendini seven insanlar.

-Egosunu terbiye edebilenler….vb.

Mutluluk paylaştıkça çoğalır ve çevreye yayılır, bulaşıcıdır. Mutlu toplum olmaya ihtiyacımız var. Bunun için her birimiz üzerimize düşen görevi yaparsak önce kendimiz sonra çevremiz ve toplumumuz mutlu olur diyerek bu duyguları yıllardır anlatırken sizi şimdi ezber bozan mutluluktan haberdar etmek istiyorum. ABD de yapılan ve Yale Üniversitesi’nde dergide yayınlanan pek çok tartışmayı da beraberinde getiren yeni bir araştırmayı anlatacağım.

“Mutluluk erken ölüm getiriyor” demiş. Psikolog prof. Dr. June Gruber. Yapılan bu araştırma uzun yıllar öncesinden kişilerden veriler toplanarak yapılmış. Mutlu aileden gelen ve güvenilir ortamda büyüyen çocuklar tehlikelerden habersiz büyüyorlar. Sürekli pozitif yaklaşım sergiledikleri için özellikle fiziksel saldırılarla karşılaşınca daha çok etkileniyorlarmış. Ve gene aynı mutlu , güvenilir ailede yetişen çocuklar zarar verici planlar karşısında aşırı hayal kırıklıklarına ve ciddi depresyonlara giriyorlarmış. Ömürleri kısa oluyormuş.

Buna karşılık İllinoir Üniversitesi’ nde bir grup bilim adamı “mutlu insanların daha uzun yaşayacaklarını” savunuyorlar.

Bu durumda eğer Yale Üniversitesinde yapılan araştırma gerçekleşirse Türk toplumunun ve gelecek nesilin daha da uzun ömürlü olacağı söz konusu.

İllinois Üniversitesi’nin yaptığı araştırma gerçekleşirse bizim gene mutluluk üretecek içsel çalışmalarla yolumuza devam etmemiz gerekecek. İnsan ömrü en fazla yüz yıl diyelim. Mutlu olmak ne kaybettirir? Peki ne kazandırır? Eminim kazançlarımız daha çok olacaktır o nedenle ben gene inandığım ve sonuçlarını gördüğüm mutluluk yolunda kendi içsel mutluluğumuzu keşfedelim. Yazımı tamamlarken size bir soru? En yakın çevrenizdeki insanları gözlemleyin kaçı gerçekten mutlu? En az beş tane gerçekten mutlu yakın çevrenizden insanı sayabiliyorsanız siz de o kadar mutlusunuzdur. Mutluluk bulaşıcıdır.mutluluk yolunda kendimizle çalışmalara devam edelim diyorum.

Hepinize keyifli, mutluluk ve sevgi dolu bir yaz diliyorum.

Sonsuz Sevgimden Sevgilerle

Blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[]
1 Step 1

Başvuru Formu

Talep ve isteklerinizi bizlere iletmek için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Formu doğru şekilde doldurdum
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right