loading

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü


8 MART GÜNÜNÜ NEDEN KUTLUYORUZ?

BİR ANMA GÜNÜ MÜ? 

KUTLAMA GÜNÜ MÜ? 

HAK ARAMA GÜNÜ MÜ?

Buyurun okuyunuz…

ABD nin New York kentinde bir dokuma fabrikası… 

Çok ağır çalışma koşulları, çok uzun iş günleri ve buna karşın çok düşük ücretler. Koşulların her geçen güny daha da dayanılmaz hale gelmesi, kadın işçilerin artık tahammül sınırını zorlamaya başladı. Greve çıkma kararı alan kadınlar, taleplerini de açıkladılar: “Daha iyi koşullarda çalışmak, 10 saatlik iş günü, eşit işe, eşit ücret…” 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları talebiyle greve başladı. Bu sırada çıkan olaylar sırasında fabrika içinde şüpheli bir yangın başladı. 129 kadın, yangında hayatını kaybetti… Saygıyla anıyoruz…

Takvimler 8 Mart 1857’yi gösteriyordu. İşçilerin cenaze törenine 10.000 i aşkın kişi katıldı. . Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin , bu olayın ardından 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını öneri olarak sundu ve öneri oy çoğunluğuyla kabul edildi. 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 19 Mart 1911’de Almanya ve İsviçre’de anıldı. Anmaların 8 Mart olarak değiştirilmesine 1921 de Moskova da düzenlenen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı nda karar verildi. ABD de de ise 1960’lı yıllarda anılmaya başlandı. Birleşmiş Milletler, 66 yıl sonra 8 Mart ın Dünya Kadınlar Günü olarak kabul etti.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü  kutlu olsun…

Kadinlar sevgiyi, saygıyı, iyiliği, şefkati, güzelliği, egitimi erkek, kadin demeden tüm insanlar gibi eşit haklara sahip olmayı  hak ediyor. Kadınların her biri ayrı bir renk, ayrı bir ışık, ayrı bir değer ve her biri manevi olarak da çok güçlüler…

Çok değerli olan kadınlarımız,  her günümüz sağlıkla, neşeyle, mutlulukla, başarıyla, huzurla, enerji dolu yaşansın ve her anımız kutlu olsun. 

İyi ki varsınız… 

İyi ki varız…

Blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[]
1 Step 1

Başvuru Formu

Talep ve isteklerinizi bizlere iletmek için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Formu doğru şekilde doldurdum
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right