loading

21 Mart Nevruz Bayramı Kutlu Olsun


21 Mart Nevruz Bayramı

Nevruz kelimesi yenigün anlamına geliyor. Pek çok ülkede kışın etkisinin bittiği, baharın hissedildiği günlerin başlangıcı olarak kabul edilir. 

Nevruz Bayramı ilk olarak 2. yüzyılda Pers kaynaklarında geçiyor. İran takvimine göre yılın ilk günü yılbaşı olarak geçer. İslami bir kökeni yoktur ve şenlik havasında pek çok yerde kutlanır. Anadolu ve Orta Asya Türk Halkı için Göktürklerin Ergenekon’dan çıkışı anlamıyla baharın gelişi olarak kutlanır. Türkiye’de ve Türki Cumhuriyetlerinde  Resmi Bayram olarak kutlanır. Selçuklu ve Osmanlıda resmi bayram olarak kutlanan 21 Mart Nevruz Bayramında Manisa’da “Mesir Macunu Şenlikleri”  olarak  kutlanmaya devam etmektedir. 

21 Mart Bahar Bayramı çok geniş bir coğrafyada kutlanmaktadır. 

Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna Hersek, Çin, Gürcistan, Hindistan, Irak, İran, Kazakistan,  Kırgızistan, Kosova, KKTC, 

Makedonya, Özbekistan, Pakistan, Rusya, Sırbistan, Suriye, Tacikistan, Türkiye, Türkmenistan, Ukrayna’da çeşitli adlarla kutlanmaktadır.  

Birleşmiş Milletler Manevi Kültür Mirası Koruma Kurulu, Nevruz Bayramını Dünya Manevi Kültür Mirası Listesi ‘ne dahil etmiştir. 2010’dan başlayarak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 21 Mart’ı “Dünya Nevruz Bayramı” olarak kabul etmektedir.

21 Mart Nevruz Bayramı nerede hangi adla kutlanırsa kutlansın tüm insanlığa bu vesileyle saglık, huzur, sevgi, neşe, mutluluk, kardeşlik, enerji, birlik ve beraberlik getirmesi dileğimle… 

Hoşgeldin bahar. 

Blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[]
1 Step 1

Başvuru Formu

Talep ve isteklerinizi bizlere iletmek için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Formu doğru şekilde doldurdum
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right