Yaşamanın Anlamı

  • Yasamin-anlami

Yıllar önce bir insan yaşamın anlamı  nedir? Diye düşünmeye bununla birlikte de araştırmaya başlamış. Bulduğu cevaplar ona  yeterli gelmemiş ve başka insanlara sormaya karar vermiş. Ancak aldığı cevaplar da onu tatmin etmemiş. Sürekli mutlaka  daha başka bir cevabı vardır diyormuş…..Önüne gelen insanlara sormaya karar vermiş.

Kasaba, şehir, ülke, kıta dolaşmış. Bu arada zamanda akıp gidiyor tabii ki…Tam  ümidini kaybetmişken bir kasabada konuşup sohbet ettiği  insanlar ona “cok uzakta bir köy var, orada yaşlı bir bilge yaşar. Ona ulaşabilirsen belki o aradığın cevabı bilir “ demişler.

Uzun bir yoculuk sonunda bilgenin yaşadığı  köye ulaşmış bizim insanımız. Kapıdan içeri girmiş hoş, sohbet ettikten sonra bilgeye yaşamın anlamını sormuş. Bilge kişi, “tabii bunun cevabını verebilirim ancak önce bir sınavdan geçmen gerekiyor” demiş. Bizimki kabul etmiş. Bilge kişi bir çay kaşığı vermiş bizim insanımızın eline ve içini zeytinyağı ile doldurmuş. “Elinde bu zeytinyağı dolu kaşıkla bahçede bir tur at, tekrar buraya gel. Fakat dikkat et kaşıktaki zeytinyağı eksilmesin, eğer bir damlasını dahi dökersen kaybedersin.Bizim insanımız gözü çay kaşığında dökmemek için hep ona bakarak bahçeyi turlayıp gelmiş. Bilge bakmış,”evet” demiş, “Kaşıktaki yağ eksilmemiş peki, bahçe nasıldı?  Bizimki şaşkın, “ama” demiş, “ben kaşıktan başka bir yere bakmadım ki”.

Bilge “Şimdi tekrar bahçeyi dolaşıyorsun, kaşık yine elinde olacak ama bahçeyi incelemeyi unutmadan dolaş gel” demiş. Bizim ki tekrar bahçeye çıkmış  gördüğü güzellikler karşısında hayran olarak büyülenmiş,  şahane bir bahçeymiş. Bilgenin yanına geri geldiğinde bilge,  “Bahçe nasıldı?” diye sormuş. Bizimki  gördüğü muhteşem güzellikler karşısında hayran kaldığını anlatmış. Bilge gülümsemiş, “Ama kaşıkta hiç yağ kalmamış” demiş ve eklemiş: “Yaşam senin hayata bakışınla anlam kazanır, ya sadece bir noktayı görürsün ve o noktada  kaybolursun, yaşamın akıp gider sen farkına varmazsın. Ya da görebileceğin tüm güzelliklerin tam ortasında doya doya  hayatı yaşarsın, akıp giden zamanda yaşamın anlam kazanır. Yaşamın anlamı senin bakış açında ve gördüğünde gizlidir.”

Evet dostlarım yaşamın anlamı  bizim her birimizin bakış açısında gizlidir, neyi görürsek  ve  ne şekilde algılarsak  öyle yaşarız. Yaşamımızın anlamını belirleyen yine bizleriz. Her birimiz yaşamımızın mimarıyız. Olumlu ve yapıcı projeler üretelim  ki yaşamımızın anlamı coşkulu , ışıklı,  sevgi  ve mutlulukla dolu olsun.

Farkındalığımızın yükseldiği , bolluk, bereket ve sevgi dolu bir ay geçirmemiz dileğimle…..

Sevgi Şahin
Enerji ve Yaşam Koçu
www.enerjiakademisi.com

0 Yorum
0 Durtme & Izleme

Bir Cevap Yazın