Sigarayı Bırakmak mı?

  • sigarayi-birakmak-mi

Siz veya etrafınızda sigara içenler ve defalarca bırakmayı deneyip tekrar başlayan pek çok kişi görmüşünüzdür.

Sigara bir bağımlılıktır ve nasıl bir şey ki bazı insanlar beynimde bitirdim diyerek bırakıyor ancak bazı insanlar bunda başarılı olamıyorlar!

Bu ay yazımı sigara bırakma üzerine yazıp siz değerli Enerji Akademisi dostlarımla paylaşmak istedim.

Sigaraya başlama nedenleri kişilere göre değişkenlik gösterir. Nasıl başladığını sorduğum zaman özentiyle, sıkıldığım bir anda, stres yüzünden gibi benzeri sözler diyorlar veya içmeyi seviyorum” hiç bırakmak gibi bir düşüncem yok” diyorlar. Eğer  “hiç bırakmak gibi bir düşüncem yok” diyorlarsa henüz hazır değillerdir çünkü hiç kimseye kendi istemediği müddetçe hiç bir şeyde yardımcı olamazsınız. Ancak diğerleri bahaneleridir. Bu sözler gerçeği gizleyen bahanelerdir.” Şimdi yeni bir projeye başlayacağım bu ara hiç olmaz” diyorsa bu da bahanedir. Sigara içen kişinin bahaneleri varsa bırakmamak için işi kolaydır. Bilinçli bilinç bunu söylerken bilinçaltı arkadan bunların gerçek olmadığını bilmektedir. Gerçek sebep bilinçaltının derinliklerinde durmaktadır.  Kişi üzerini örtmüş onu bahanelerle bezemiştir. Derinlere indiğimizde bahaneleri kaldırdığımızda güvensizlik, değersizlik, sevgi ihtiyacı gibi duygular nedeniyle başlandığını anlıyoruz. Duygular fark edilip karar verilmezse yıllarca sürer gider ta ki sağlık problemi çıkıncaya kadar, bazen onu da önemsemeyebiliyorlar bu şunu gösteriyor demek ki yaşanılan duygu son derece  güçlü!

Karar vermek her şeyde olduğu gibi burada da çok önemli. Şu sözü çok duyarsınız “psikolojik” veya “sigarayı beyninde bitirdin mi tamamdır gerisi laf” tamam öyle, peki nasıl olacak? Beyinde bitireceğini hepimiz biliyoruz değil mi? Nasıl olacağını kaçımız biliyoruz! Bırakmayı deneyip tekrar başlayan kişi sayısına bakınca o kadar da kolay olmadığını görüyoruz. Ve şunu her vaka da tekrar anlıyorum ki kişinin duyguları son derece önemli.  Örneğin sigaraya yıllar önce değersizlik duygusu yüzünden başladıysa içten içe kendini sevmiyor ve kendine kızgınlığı varsa  bu bahaneyi mantık giysisiyle örtüp kendini  cezalandırır. Bunlar kat kat açılarak açığa çıkartılır. Burada hiç içmeyenlerin bu sözleri anlamasını çok beklemeyelim zira öyle bir hisleri olmuyor.  Çalışmalarımda sigara içenleri ilk içmeye başladıkları yıllara döndürdüğümde o dönemde farkında olmadan içsel sebeplerle veya etrafın etkisiyle sigaraya başladıklarını da görüyorum. Bireyin nedenini  bulmadan derinlerdeki sistemi bulup değiştirmeden hangi yöntemle sigarayı bırakmayı denerseniz deneyin tekrar başlama olasılığı yüksektir. En etkili yollardan biri bilinçaltı çalışmasıdır. Kendi kendime bilinçaltıma inebilir miyim derseniz kişinin bilgisi yoksa kendisinin inmesi dışarıda onu bekleyen bilinç varken mümkün değildir.  Bilinçaltıyla iletişim kurabilirsiniz ancak mesajları vermek önemlidir. Doğru mesajlarla, duyguları yerinde ve zamanında açığa çıkarıp olumsuz enerjinin boşalmasını sağlayıp ve yerine mutlaka istenilen davranış modelinin yerleştirilmesi önemlidir ve profesyonel yardım burada devreye giriyor.

Açığa çıkan enerjiyi doğru yönlendirmezseniz sigara içme davranışı yerine herhangi bir davranış yerleşebilir bu da sizin yağmurdan kaçarken doluya tutulmanıza neden olabilir. Dolayısıyla başka davranış modeli size yararlı olan olmalıdır.

Sigara içen kişiler bilinçaltında bunu otomatiğe bağlamışlardır. Sürekli belli periyodlarda yapılan alışkanlıktır. Önemli olan bu alışkanlık ve bağımlılığa neden olan duyguyu bulup çıkarmak ve onu ortadan kaldırmaktır. Bilinçaltı teknikleriyle sigara ve onun gibi kişiye faydası olmayan bağımlılıklardan kurtulmak için karar vermek, seçim yapmak ve hayata geçirmekle bağımlılık bırakılır.

Özgürce yaşamak varken neden prangalarla dolaşılsın ki!

Nice özgürce yaşayacağınız sağlıklı günler dilerim.

Sevgi ve Saygılarımla

Sevgi Şahin

Enerji ve Yasam Koçu

www.enerjiakademisi.com

0 Yorum
0 Durtme & Izleme

Bir Cevap Yazın