Özgüven ve Cesaret mi Lazım

  • ozguven-ve-cesaret-mi-lazim

Değerli Enerji Akademisi dostlarım merhaba,

 

Yazılarımı bana en çok sorulan sorular üzerine yazmaya çalışıyorum. Bu ayda özgüven ve cesaret  ile ilgili çok soru sorulunca bu konuyu paylaşmak istedim.

 

Kendimizi bilmek, fark etmek, inançlarınız, hayata  bakış açımız, değerlerimiz, korkularımız, duygularımız, kendimizi sevmemiz bunların hepsi  yemeğin malzemeleri gibidir. Gerekli malzemeyi ölçüsüyle ve yeterli ilave ettiysek yemek lezzetli ve güzel olur. Kendimizi bilmemiz, farkında olmamız, inançlarımız, bakış açımız, değerlerimiz, korkularımız her biri malzemelerimizdir ve özgüvenimiz ile ilgili konularda yemeğin lezzetini belirleyen unsurlar gibi özgüvenimizi belirler.

 

Özgüvenimiz küçük yaşlarda yaşadığımız duygularımıza göre şekillense de eğer özgüven eksikliği yaşıyorsanız, ki pek çok kişide bu vardır, kişiler her şeye rağmen özgüvenli olmayı başarabilirler.

 

Özgüven sahibi olmak neden önemlidir? Çünkü yaşamda başarılı olmanın en büyük kısmı özgüveninizin ne kadar olduğu ile belli olur.

 

Aile, çevre, eğitim, eğitimciler kişinin özgüvenini etkileyen unsurlardır. Küçük yaşlarda duygusal anlamda engellenen kişilerde özgüven eksikliği oluşur ve kişi hata yapmak korkusuyla yanlış anlaşılmak korkusuyla, eleştirilme düşünceleriyle kendini ifade edemez. Cesaret gösteremez. Duygularını, coşkusunu, neşesini, fikirlerini, düşüncesini uygun şekilde ortaya koyamıyorsa özgüven eksikliği yaşıyordur. Temelinde ise korku vardır. Hangi korku? Değersizlik ve yetersizlik korkusu vardır. Burada bahsetmek istediğim kendimizin farkında olmamızdır. Kendinizi bir kalıbın içine koyup o kalıbın içinde şekillenmeyiniz. Siz bu kimliğinizi seviyor musunuz? Bunun kararını sadece siz verebilirsiniz! Değişebilirsiniz.

 

Kendinizi sevin. Ruhsal olarak iyi ve sağlıklı olmak istiyorsanız buna özen gösterin. Bu sizin iş hayatınızı, aile hayatınızı, sosyal yaşantınızı da etkileyecektir.

 

Özgüveniniz eksikse neler hissedersiniz?

 

Kişi, öfke, suçlanma duygusu, mükemmel olma çabası, kendinizi savunma ihtiyacı, reddedilmemek için etrafınıza koruyucu duvar örmek, bahaneci olmak gibi savunmalar geliştirebilir. Sigara, alkol, uyuşturucu gibi  nesnelere bağımlı olabilir. Pek çok iyi eğitim almış insanlarda da özgüven eksikliği olabilmektedir. Yazımın başında yazdığım gibi özgüven eksikliği pek çok insanda var. Peki özgüvenimizi kazanmak için ne yapmalıyız? Öncelikle değişime açık olmalıyız. Korkularınızdan dolayı çekinerek hareket ediyorsanız artık üretim ve hareket zamanı bahaneleri çöpe atın. Cesaretli olun ve ilişkilerinizi herkesin yararına olacak şekilde geliştirin. Doğru olduğuna inandığınız ve bildiğiniz konulardaki düşüncelerinizi, fikirlerinizi hiç kimseyi yargılamadan, suçlamadan, gelecek karşı cevaplara hazırlıklı ve anlayışlı olarak kendinizi ifade etme cesareti gösterin. Bu şekilde olan insanlar kusursuz insanlar değillerdir. Hepimiz insanız ve herkesin kendine göre hataları var ancak özgüveni olan insanlar, içindeki gücün farkına vararak bu gücü en yüksek düzeyde kullanan insanlardır.

 

Bir işi yapmaya karar verdiniz ancak cesaret gösteremiyor musunuz? Basit olarak şuna dikkat ediniz: Yapacağım her neyse veya söyleyeceğim söz neyse bana ne kazandırır, ne kaybettirir? Bunları sıralayın. Hangisi ağır bastı: Kazanç mı? Kaybetmek mi?  ve konuyla ilgili tüm gayretinizi de gösteriniz. Diğer insanlara güvenmek ve anlayışlı olmak kendimize olan güvenin göstergesidir.

 

Hata yapmak biz insanlara mahsustur ve hata yapılabilir. Kasıtlı olmamak kaydıyla ! Unutmayın: Risk almayan kişiler olduğu yerde sayar, girişimci olamaz. Eğer yapılan her hatadan öğreneceğimizi öğrenirsek, sizi başarıya daha çok götürür.

 

Çocuklarımızdan emanet aldığımız dünyamızı  güvenli şekilde iade etmek  istiyorsak önce bizim kendimize özgüvenimizin olması gerekir. Biz yaşadığımız için, bir kişi bile mutluysa buna değer…

 

Seçimini yaptığınız yaşamı sürmeniz için kendi özgüveniniz  ve cesaretinize sahip çıkmanız dileğiyle…

 

Sonsuz  sevginin ışığında özgüvenli günleriniz olsun…

Sevgilerimle

Sevgi Şahin

Enerji ve Yaşam Koçu

www.enerjiakademisi.com

0 Yorum
0 Durtme & Izleme

Bir Cevap Yazın