Insanları Sevmek

  • basketball

Sevmeyi farklı bakış açılarıyla tanımlamak mümkün ancak olaylara yüklediğimiz anlam ve kavram bizim insanlara bakış açımızı, hayatımızın eksenini, bizim kim olduğumuzu gösterir.

Aşağıdaki yazım gerçek bir yaşam öyküsüdür…

Arjantin basketbol liginde şampiyon takımı belirleyecek final maçı oynanacaktır. Şampiyon adaylarından birinde oynayan yıldız bir basketbol oyuncusu, maçı takımı kazandığı taktirde rekor ölçüde yüksek primle ödüllendirilecektir. Maçı, yıldız oyuncunun takımı kazanır ve maç sonunda kendisine ödül olarak vaat edilen çek takdim edilir. Ancak bu arada bir yandan tebrikleri kabul etmekte olan oyuncunun yanına, orta yaşlı bir kadın yaklaşır kadın oğlunun ölümcül bir hastalığın pençesinde kıvrandığını söyleyerek yıldız oyuncudan yardım ister. “Siz varlıklı bir oyuncusunuz. Bu tür paraları her zaman kazanma şansınız var ama benin oğlumun yaşamı bu paraya bağlı” der. Yıldız oyuncu bunun üzerine elindeki çeki kadına verir. Kadın sevinçle olay yerinden ayrılırken her iki tarafta mutludur…Fakat bir süre sonra gerçek ortaya çıkar. Bir gün yıldız oyuncu bir lokantada yemek yerken garsonlardan biri yanına yaklaşır “ yüklü miktarda para yardımında bulundunuz ve herkesin takdirini kazandınız. Fakat ne yazık ki yanıldınız” der. “O kadın size yalan söyledi. O, ne evli ne de gerçekte bir çocuğu var.” Kendine acındırarak sizi kandırdı. Yıldız oyuncu bu söz üzerine şaşkınlıkla, “yani şimdi o kadının hasta bir çocuğu yok mu diyorsunuz?” diye sorar. “Evet” der garson. Yüzünde mutlu bir gülücükle arkasına yaslanan basketbolcu “Aman Tanrım ne güzel, bu son zamanlarda duyduğum en güzel haber!” der.

Bir insan diğerine yalan söylüyor ve onu kandırarak elindeki parayı alıyor. Öteki gerçeği öğrendiğinde aldatıldığına üzülmüyor, hasta bir çocuğun olmadığını öğrendiği için mutlu oluyor.

İşte iki insan ve insan olmanın iki ayrı yüzü…

VE

İnsan olmak güzel şey

Farkında olup güzel bir kitap okur gibi

Bir aşk şarkısı duyar gibi

Bir çocuk saflığında şaşırarak

İpek bir halı dokur gibi

İnce ince ve özenli

Hep bir ağızdan özgürlük misali destan okur gibi…

İnsanca yaşamak güzel şey…

 

Sonsuz sevgiyle…Sevgi Şahin.

0 Yorum
0 Durtme & Izleme

Bir Cevap Yazın