Göründüğünüzden Daha İyi Olduğunuzun Farkında Mısınız?

  • gorundugunuzden-daha-iyi-oldugunuzun-farkinda-misiniz

“Sen akıllı, zeki, başarılı değilsin.” cümlesini farklı sözlerle söylemişti.

Bu bilinçsizce söylenen sözler çalışan genç elemanının hayallerini bir balon gibi  söndürecek kadar duyguları üzerinde etkili kelimelerdi. Bir kızgınlık, öfke anında söylenilen sözlerin karşı tarafa ciddi hasarlar verebileceğinin farkında değildi.

Çevrenizdeki insanları gözlemlerseniz anlarsınız, özgüveni eksik, güvensizlik, suçluluk, değersizlik korkuları olduğu için ve kendilerini yetersiz hissettiklerinden sorunlu hayatlar yaşarlar ve böyle hissetmeye devam ettikçe de problemlerini çözemezler. Korku artık kaderlerine yön vermeye başlar. Çünkü kendilerini yönetemeyecekleri korkusuyla başkalarının kontrolü altında hayatlarını sürdürürler.

Siz kendinizi nerede görüyorsunuz?

Bir topluluk içinde, işinizde, arkadaşlarınızla, yakınlarınızla, geçmiş başarılarınızda veya başarısızlıklarınızda, beklentilerinizi yorumlarken, başkalarının sizin hakkınızdaki düşünceleri, sizin başkaları hakkında düşünceleriniz hepsi sizin zihninize ekilen tohumların ürünleridir.

Zihinlerine doğal tohum ekilmiş insanların daha iyi olduklarını ve günden güne daha iyiye gittiğini gözlemleyebilirsiniz. Paylaşımcıdırlar, hak yemezler, saygılıdırlar, özgüvenleri,yaratıcı fikirleri vardır. Başkalarına örnek olurlar, önderdirler, örneklerdir.

Suni tohum ekilmiş diye tasvir edeceğim insanlar ise kendilerini değersiz gördüklerinden güvensiz, beceriksiz kişilerdir.

Peki neden böyle?

Ne yaparsam yapayım nasıl olsa beni beğenmezler diye düşünürler. Kendini değersiz ve güvensiz gören bu tip insanlar toplumda kendilerini genellikle şanssız, kısmetsiz, yenilen, her şeyde beni bulur diyen tatminsizlik duygusu hakim kişilerdir. Ayaklarında prangalarıyla yürümeye çalışırlar.

Bir kadın düşünün. Değersizlik ve güvensizlik duygusunu iyice beslemiş olsun. Bir erkeği beğeniyor, zihni ona şöyle söyler. Bir kadın bir erkeğe seni beğeniyorum derse zavallı duruma düşer. Ben zaten o kadar güzel değilim, o çok önemli bir mevkii de ya ben sıradan biriyim, onun hayatında zaten biri vardır…vb.

Bunu değersizlik ve güvensizlik duyguları olan bir erkek için düşünelim. Bir erkek bir kadından hoşlanıyor ve arkadaş olmak istiyor belki daha ciddi düşünceleri de olacak ancak erkeğin zihni korkularıyla beslendiği için şöyle düşünmeye başlar. Bu kadın çok güzel, iyi bir işi var, iyi bir eğitimi var, ailesi çok iyi ben şimdi kabul görmezsem arkadaşlarım, çevrem tarafından gülünç duruma düşerim.

Kadın örneğinde de erkek örneğinde de “o kim…ben kimim” zihin kalıbı var. Yazımın başında verdiğim örneğe benzer kim bilir hangi küçük yaşlarda değersizlik, güvensizlik tohumları ekildi ve bunlar yıllar içinde büyüdü. Bu tohumlar herkesin kendine özgü ve farklı.

Kişiler kendilerine bir değer biçiyor bilinçli veya bilinçsiz verdikleri bir değerle kendi güçlerinin üstlerini örtüp yaşamlarını kısıtlıyorlar. Bu korkularından dolayı yapacakları her işte de gerçek potansiyellerini daha aşağıda gördüklerinden başarısızlıklar geliyor. Zamanla bıkkınlık başlıyor ve hayat yaşamaya değmez düşüncesini benimsiyorlar. Duygularını besleyecek insanlarla birlikte olmaktan ve duygularını besleyecek film seyretmekten, programlar izlemekten hoşlanıyorlar.

Kendi değerinizi fark edin. Zihninizin yayın akışını değiştirin ki hayat daha kolay, daha zevkli, eğlenceli olsun. “Ben hak ediyorum.” cümlesini içselleştirin. İş, sevgi, aşk, ilişki, para, mevkii her ne istiyorsanız… İşinize yaramayan duygunuzu  zihninizden temizleyin.  Göründüğünüzden daha üstün olduğunuzun farkına varacaksınız.

Bulunduğunuz yerin gerçek kimliğinizi sergilediğiniz yer olması dileğimle…

Sonsuz sevgiden sevgimle

Sevgi Şahin

Enerji ve Yaşam Koçu

www.enerjiakademisi.com

0 Yorum
0 Durtme & Izleme

Bir Cevap Yazın