Enerjinizi Yönetmek

  • enerjinizi-yonetmek

Değerli Enerji Akademisi dostlarım merhaba,

Bu ay sizinle hangi konu üzerinde paylaşımda bulunayım diye düşünürken bir danışanım bana,  “Enerjimizi kendimiz yönetebilir miyiz?” diye sorunca  “Sevgi sana sıkça sorulan bu soru üzerine bir yazı hazırlaman gerekli!” diye düşündüm ve bu konuyu sizinle paylaşmak istedim.

Düşüncelerimizin yaşamımızda ne kadar önemli yeri olduğunu biliyoruz. Gün içinde yetmiş bin civarında düşünce zihnimizden geçmektedir. Bu düşünceler enerji alanımızı ya doğrudan etkiler ya teğet olarak geçer veya hiç bizi ilgilendirmeden transit geçer giderler. Şükredelim ki hepsi mola vermiyorlar. Hepsiyle nasıl baş ederdik!

Fiziksel bedenimizi evrenle ve birbirimizle bağlantıda tutan ruh bedenimizdir. Ruh bedenimiz ne kadar sağlıklı olursa fiziksel bedenimize yansımaları da sağlıklı olacak ve bizim evrenle bağlantımızda tamamlayıcı rol oynayacaktır. Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgiyi “muhteşem farkındalık” kitabımda anlattığım için burada enerjinin yönetimi üzerinde durmak istiyorum. Her birimiz tekâmül etmek için buradayız. Her birimiz tekâmül düzeyine göre bir bakış açısı ve algılama taşırız bu bizim düşüncelerimize de yansır. İnsanlara, hayvanlara, doğaya, kendimize özetle hayatla ilgili algılarımızı düşüncelerimiz oluşturur. Oluşturduğumuz bu düşüncelerimiz bizim enerji alanımızın oluşmasında söz sahibidirler.

Kendi enerjinizi yönetmeye karar verir ve bunun üzerinde yoğunlaşırsanız değişim ve dönüşüm sürecinde sizi mutsuz edecek düşünceleri anlayıp fark ederek daha olumlu ve mutlu bir hayat sürersiniz. Burada önemli olan düşüncelerinizi reddetmek değil kabul edip üzerinde çalışmaktır.

Reddettiğimiz zaman düşüncelerimiz çılgın esen rüzgâr gibi bir oraya bir buraya savrulur ve enerjimiz de dağılır. Yakınmalar başlar bu durum enerjinin eğitimsiz halidir. Düşüncenize sahip çıkıp eğitirseniz, konsantre olursanız ve uygulama yaparsanız hedefinize rahatlıkla ulaşırsınız ve enerjinizi yönetirsiniz.

Enerjiniz bedeninizde gelişigüzel dolaşıyorsa ve hastalıklar varsa düşüncelerinizde ayarsızlık vardır. Enerjimizi yönetmek için önce düşüncelerimizi yönetmeyi öğrenmemiz gerekir. Hayatta her şey öğrenilir enerjimizi yönetmeyi de seçim ve kararlılıkla, uygulama yaparak öğrenebiliriz.

Enerjimizi yönetmek için öncelikle neler yapmamız gerekir?

Olumsuz gördüğünüz düşüncelerinizi yazınız. Bunların karşısına olumlu olanları yazınız ve olumlu olunca size faydası neler olacak bunları da yazınız. Yazdıklarınızı kendiniz duyacak şekilde okuyunuz.

Kendinizi size faydası olmayacak düşünceler içinde bulursanız hemen toparlanıp sonsuz evren içinde bunun ne kadar önemsiz olduğunu, zihninizi bununla meşgul etmemeniz gerektiğini anlayınız.

Düşünce sistemimizin ana kuralı “sizin ve bütünün hayrına”  olacak şekilde olmasıdır. Bu evrensel bir yasadır. Bizler her birimiz evrenle ve birbirimizle bağlantıdayız. Evrensel yasayı ihlal ettiğimiz zaman mutlaka karşılığını görürüz. Farkındalık burada da önemli!

Bu bilince ulaşmak için meditasyonlar  yapabilirsiniz, bildiğiniz enerji teknikleri varsa uygulayabilirsiniz, nefesinize konsantre olarak uygulayabilirsiniz. Böylece olumsuz enerjiyi daha rahat terbiye eder, düşüncelerinizin farkına varırsınız. Açık, berrak, uyanık, berrak zihin farkındalığınızı açar.

Enerjinizi yönetmek için düşüncemizi yönetmeliyiz bunun için ise meditatif hale gelerek uygulamamızı yaparsak işimiz kolaylaşır. İşimize yaramayan düşüncelerimizi daha rahat anlarız.

Meditasyon sırasında  zihnimizin titreşiminin yükseldiği bilimsel araştırmalarda görülmüştür. Böylece ne olur? Zamanla ego terbiye olur ve kontrol edilebilir, terbiye olunca bilgisayarda virüs tarayıcı gibi zararlı düşünceler dışarı atılır. Zamanla içeri de giremez olurlar. Kendi enerjisini yönetemeyen insanlar da her şeyin fazlasını isteme arzusu vardır. En mükemmelini, en iyisini! Oysa bu egonun yüksekliğinin göstergesidir. İhtiyacımız olan kadarına sahip olmak tekâmül sürecinde çok önemlidir. Sizi sıçratacak bir güçtür. Bunu yapmak kolay mı? Kolay olduğunu söyleyemeyeceğim ancak egoyu eğitmek için adım adım istikrarlı hareket ederek başarabilirsiniz. Önce buna istek duymak gerekir. İnsanın kendi gücüne inanması gerekir. Bunu görmesi gerekir ve hazır olup olmadığının farkına varması gerekir!

Her gün sabah uyanır uyanmaz ve akşam yatmadan önce enerjinizi düşüncenizle pozitife çevirme çalışması yapabilirsiniz. Yaklaşık 10 dakika sürer. Her gün devam ederek düzenli yaptığınızda düşünceleriniz kendiliğinden olumluya dönüşür. Negatif düşünceler barınamaz hale gelecektir.

Bunu yapmak size ne sağlayacak? Enerjinizi yönetmeyi öğrendiğinizde Sürekli şikâyet edilen stresle başa çıkmayı öğrenip beraberinde sağlıklı, huzurlu olmayı getirecektir. Aksi takdirde mutlu olmak için hep bir şeylere bağlı veya bağımlı olma durumu devam eder.

Her gün kendi kendinize uygulayacağınız meditasyon 10 dakika sürer. Önce rahat bir şekilde sessiz, sakin oturup gözlerinizi kapatınız. Derin derin nefesler alıp veriniz. Yakaladığınız olumsuz düşüncenize “ gel bakayım sen buraya” deyip onu tüm vücudunuzdan toparlayarak küçültüp bir golf topu büyüklüğüne getiriniz. Avucunuza alınız ve ona senin benim için gerekli olmadığını biliyorum, bana gerekli olmayan bir şeyin de bende durmasına gerek yok diyerek sevgiyle elinizden evrene gönderiniz, uzaklaştırınız  ve yine derin derin nefesler alınız. İçinizde rahatlama ve huzur hissedene kadar devam ediniz. Rahatlamayı hissedince içinize pırıl pırıl renklerden oluşan huzur ve mutluluk nefesini çekiniz. İçinizde rahatlama, huzuru tam hissettikten sonra gözlerinizi açabilirsiniz. Bu çok sade ve basit olarak her gün kendinizin yapabileceği bir çalışmadır. Daha derin çalışmalar için profesyonel bir terapistten yardım alabilirsiniz.

Enerjimizi yönetmek için kendimize önem vermemiz, özen göstermemiz gerekir. Uygulamaya devam etmemiz ise düşüncelerimizi olumluya dönüştürmemiz açısından önem taşımaktadır.

 

Sonsuz sevgi ve ışık daima sizinle olsun…

 

Sevgi Şahin

Enerji ve Yaşam Koçu

www.enerjiakademisi.com

One Comment
  1. Ekrem ŞAHİN

    Merhaba Sevgi hanım. Açıklamalarınıza hayran kaldım. Foton kuşağı ve 21 aralık hakkında bilgi sahibiyseniz Lütfen bi mail atarmısınız??

    Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim. İyi günler.

0 Durtme & Izleme

Bir Cevap Yazın